Aktualizováno
14.4.2025
Tým pod vedením ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners, jehož jsme součástí prošel ze všech 29 přihlášených návrhů z celého světa až do svého finále! Do 23.4. se může veřejnost vyjádřit ke všem finálním návrhům, které jsou velmi kvalitní. Pro porotu to nebude snadné rozhodování. O to více se na výsledek těšíme!
Do finále se dostalo mnoho skvělých ateliérů, které na svých návrzích odvedli kus výborné práce.
Do finále postoupili:
- Studio Perspektiv, Marko&Placemakers
- ADEPT, atelier.tečka, VEN.KU architekti, ohboi, VECTURA Pardubice
- tým PHAP jehož jsme součástí.
Je to projekt, jehož cílem je získat si svoje budoucí obyvatele. Chce, aby byli pyšní, že jsou součástí nejen Ostravy, ale i právě nově vzniklé čtvrti – Žofinky.
Území bývalé Žofinské huti, později skládky strusky, přeměňujeme na novou živou čtvrť. Na základě terénní morfologie je Žofinka rozdělena do dvou celků, mezi kterými navrhujeme velkorysý lineární park. Ten na jedné straně otevíráme k Trojhalí, na druhém konci dáváme podnět pro jeho napojení na stávající zelené plochy v Dolní oblasti Vítkovice.
Nová čtvrť je zapojena do struktury města v místech, která logicky navazují na stávající ulice a veřejná prostranství. Navrhujeme propojení od Trojhalí a Nové Karoliny novou lávkou pro pěší a cyklisty na horní úroveň Žofinky. Šalamounovo sídliště navrhujeme propojit s Žofinkou v blízkosti nádraží Ostrava střed lávkou v prodloužení osy ulice Dr. Malého. Do Gongu a jeho okolí se lidé ze Žofinky dostanou lávkou z parku vedoucí přes železniční trať.
V návrhu využíváme široké palety charakteru veřejných prostranství. Definujeme dvě lokální centra. Jedno v blízkosti nádraží Ostrava střed a napojení na Novou Karolinu a park "U vlečky". Druhé na horní úrovni v návaznosti na lávku vedoucí od Trojhalí.
Od nádraží k řece lze projít za 15 minut skrze prostory rozdílných měřítek a charakterů. Blízké Trojhalí a národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice vnímáme jako důležité aktivátory nové čtvrti. Na DOV komponujeme výhledy z městských interiérů a k Trojhalí otvíráme nový park.
Pavel Hnilička Architects+Planners: Pavel Hnilička, Marek Řehoř, Jan Pačka, Milena Raičević, Veronika Žďárská, Ondřej Lebeda, Petr Fogl, Mikuláš Valdman, Linda Skřivánková
Projekce dopravní Filip: Josef Filip, Pavel Soukup
Steiner a Malíková krajinářští architekti: Pavlína Malíková, Aleš Steiner
Sociální a kulturní geografie: Jan Haruda, Roman Korzec, Pavel Loriš – SocGeoStudio – Sociálně geografické studio
Kulturní dědictví, historie: Mgr. Martin Strakoš
Zapojení do této soutěže ve spolupráci s velmi schopným týmem Pavla Hniličky vnímáme jako skvělou příležitost, jak se podílet na rozvoji našeho města, ale taky jako zásadní ukazatel potřebnosti využít pro projekty velkých měřítek interdisciplinární tým, kde i sociální a kulturní geografové hrají svou důležitou roli. Dnešní doba vyžaduje komplexní a mezioborový přístup a složení týmu PHAP je důkazem, že tuto potřebnost velmi dobře pochopili. Nezbývá než držet palce a dokázat to i vítězstvím v soutěži.
uzavírá Jan Haruda ze SocGeo.
Autor:
Socgeo studio
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.