Aktualizováno
13.6.2024
Na zrekonstruovaném zámku v Mirošovicích se ve středu 12. 6. sešli zástupci několika obcí a diskutovali nad využitím Radovesické výsypky. Zástupcům okolních obcí byly představeny výsledky dotazníkového šetření, které zjišťovalo postoje zastupitelů a starostů obcí k výsypce a možnosti řešit využití výsypky společně, v rámci dobrovolného svazku obcí (DSO). Ukázalo se, že spojující téma a zároveň priorita jsou cyklostezky přes toto území
Dotazník iniciovala obec Hrobčice, která má 54 % výsypky ve svém katastru, a tak se chtěli její zástupci dozvědět, jaká je ochota ostatních dotčených obcí na využití území spolupracovat formou DSO jakožto hlavního iniciátora, hybatele a partnera pro majoritního vlastníka – Severočeské doly a. s. Dotazník směřoval na všechny starosty a zastupitele obcí, kteří mají na výsypce části svých katastrů nebo s ní sousedí a zodpověděla ho polovina oslovených. Výsledky ukazují, že většina respondentů vidí toto území jako příležitost k rozvoji, vnímá jeho atraktivitu a hodnotu pro okolní obce. Založení svazku obcí hodnotí celých 79 % procent oslovených jako nápomocné k realizaci využití území. Třicet procent pak vnímá, že jejich obec má řešení výsypky jako prioritu, která ale nevyčnívá mezi ostatními, stejné procento se pak o tématu v rámci zastupitelstva baví, ale není bráno jako priorita.
"Velké území výsypky, které náleží do našeho katastru, nás zavazuje k aktivitě. Jsme rádi, že ochota ke spolupráci je, jakkoliv to zatím není pro okolní obce taková priorita jako pro nás," komentuje výsledky dotazníku Jana Syslová, starostka Hrobčic.
Následná diskuse po představení výsledků dotazníku ukázala, že spojujícím tématem na výsypce jsou cyklostezky. Za účelem jejich budování by pak podle diskutující stálo za to vytvořit platformu spolupráce, ať už to bude DSO či jiná forma, která zajistí koordinovaný postup.
"Záměr zbudovat cyklostezky napříč územím máme již dlouho, dokonce zakotvený v našem územním plánu. Zároveň nám dává nám smysl, aby byly co nejvíce propojeny i na další obce a místa v nich, byla by škoda končit s nimi na hranici našeho katastru",
doplňuje Jana Syslová.
Dalším krokem bude nyní vytvoření návrhu konkrétních tras, a to na základě turistických cílů a atraktivit v obcích okolo výsypky, ale i nadregionální tras, na které se dá napojit. "Návrh byl měl ideálně vypadat tak, že trasy budou mířit do všech obcí a ty pak o ně, podle předem dohodnutého klíče, budou pečovat. Na konkrétním řešení však musí být shoda, jen tak bude udržitelné a funkční,” uzavírá Jana Syslová.
Dalšímu rozvoji pomůže i sdílení dobré praxe v rámci již pokročilých projektů na německé straně. Jedním z inspirativních příkladů je transformační region "Indeland" a jejich výsypka Sophienhöhe.
Za SocGeoStudio komentuje Jan Haruda:
Správný přístup k řešenému území je klíčem k Radovesické výsypce. Na území by mělo být nahlíženo komplexně, jako na nástroj pro rozvoj pracovních příležitostí, edukace i volného času. Potenciály území jsou veliké, má své limity, ale příležitosti jistě převyšují. Vůle k domluvě okolních obcí je nejdůležitějším předpokladem pro jeho budoucí rozvoj.
Autor:
Socgeo studio
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.
6.11.2024
Ve dnech 14. a 15. listopadu 2024 se v Brně uskuteční 10. konference sítě CIVINET ČR a SR s názvem “Proměnou mobility k udržitelné budoucnosti měst”
Celý článek →31.10.2024
Opět vám představíme kousek naší práce. Přečtěte si, jak jsme se vypořádali s úkolem nalézt nové určení pro tři nevyužívané objekty v obci Hodslavice v podhůří Beskyd.
Celý článek →16.9.2024
V průběhu léta 2023 jsme narazili na zadávací dokumentaci na zpracování projektové studie ke sjednocení turistických a cyklistických stezek na Ašsku.
Celý článek →Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.