Aktualizováno
3.4.2024
Projekt budou financovat Lesy ČR, díky čemuž by prvních 20 útulen mělo být realizováno už v roce 2024. Více o projektu se můžete dočíst na stránkách Via Czechia.
Velmi nás potěšila aktuální zpráva o propojení Via Czechia s architektonickým studiem Landa Ruhmkorf Landscape Architekti. Potěšilo nás to ještě o to více, když jsme si uvědomili, že oba subjekty jsme dali dohromady my v SocGeoStudio.
Pojďme se ale ohledně existence Via Czechia zamyslet nad jejími možnými pozitivními dopady na rozvoj udržitelného turismu, ale také na regionální rozvoj obecně. Dálková turistická trasa Via Czechia již několik let lemuje celé Česko.
Poskytnutí vhodné infrastruktury pro lidi putující dálkovou trasou přitom může rozšířit či nastartovat drobné podnikání v řadě obcí, kterými trasa prochází.
Mnoho Čechů již prošlo světoznámou poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela a jistě by mohli potvrdit, že zázemí, ale také určité výhody pro poutníky na trase, jsou velmi příjemným počinem. Může se to týkat nízkonákladového ubytování ve společné noclehárně, zajištění převozu zavazadel mezi etapami nebo zvýhodněné poutnické menu v restauraci.
Nabídka těchto služeb je alespoň ve Španělsku, ale také Portugalsku a Francii velmi široká a samozřejmě oboustranně výhodná. Dlouholetá existence a popularita slavné trasy zajišťuje téměř celoroční přítomnost poutníků, kteří takto nastartovali mnoho podnikatelských záměrů v turismu. A široká škála ubytovacích i stravovací služeb zase umožňuje účast lidem, kteří preferují vyšší kvalitu služeb nebo nemají dostatečné zkušenosti a vybavení pro spaní na divoko. V Česku jsme zatím na začátku.
V průběhu minulého roku jsme o trase hovořili s řadou starostů a starostek napříč celou ČR. Velmi nízké povědomí o existenci Via Czechia nás opravdu překvapilo.
„Zastaví se tu u nás tak 100 až 150 turistů ročně, kteří jdou nějakou trasu napříč Českem, ale zatím jsme si o tom moc nezjišťovali. Jsou to asi nějací blázni“.
Tato odpověď by se dala v roce 2023 označit za typickou. Nezbývá než věřit, že se to brzy změní. Je opravdu škoda se trochu nezamyslet a potenciál dálkové turistické trasy ViaCzechia nevyužít.
Autor:
Socgeo studio
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.
6.11.2024
Ve dnech 14. a 15. listopadu 2024 se v Brně uskuteční 10. konference sítě CIVINET ČR a SR s názvem “Proměnou mobility k udržitelné budoucnosti měst”
Celý článek →31.10.2024
Opět vám představíme kousek naší práce. Přečtěte si, jak jsme se vypořádali s úkolem nalézt nové určení pro tři nevyužívané objekty v obci Hodslavice v podhůří Beskyd.
Celý článek →16.9.2024
V průběhu léta 2023 jsme narazili na zadávací dokumentaci na zpracování projektové studie ke sjednocení turistických a cyklistických stezek na Ašsku.
Celý článek →Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.