Aktualizováno
24.10.2023
Pro obec Hodslavice, rodiště Františka Palackého, zpracovává SocGeoStudio analýzu využitelnosti několika objektů v obci, které jsou dlouhodobě neudržované a jsou buď zcela nevyužívané nebo jen z části.
Obec si přála nezávislé odborníky, aby zanalyzovali možnosti náplně pro tyto zanedbané nemovitosti tak, aby mohly v budoucnu přispět k rozvoji obce. Zároveň kladla důraz na zapojení obyvatel do samotného procesu hledání nejlepšího využití,
komentuje zadání obce Jan Haruda ze studia SocGeo.
SocGeoStudio nejprve navrhlo schéma participačních metod v optimálním rozsahu tak, aby se mohl zapojit opravdu každý, kdo bude mít chuť do tohoto tématu promluvit.
Nejdříve proběhlo dotazníkové šetření, které mělo vyvážené zastoupení všech věkových skupin v obci.
Obec má velmi aktivní spolky, což se ukázalo i při vyplňování dotazníků. Přes spolky se podařilo mobilizovat pro vyplňování například důchodce, kteří by se jinak v takové míře nezapojili,
komentuje socioložka Tereza Květoňová, která má participace za SocGeoStudio na starosti.
Souběžně s dotazníkem proběhlo také celkem deset rozhovorů na dané téma s významnými aktéry v obci. Vytypováni byli zastupitelé, členové spolků a představitelé důležitých institucí a také aktivní občané, kteří se zapojují dlouhodobě do dění v obci.
V rozhovorech, stejně jako v dotazníku byl nejdříve ponechán prostor spontánní reakci nato, jak sám oslovený vidí možnosti využití objektů. Poté jsme se doptávali systematicky na jednotlivé oblasti, které má obec vytyčeny ve strategickém plánu a dlouhodobě se jim chce věnovat,
vysvětluje Tereza Květoňová.
Posledním formátem participace v Hodslavicích bylo setkání s místními obyvateli na začátku října.
Nejprve si přítomní vyslechli, jak dopadl dotazníkový průzkum a jaké myšlenky zazněly v rozhovorech,
komentuje Tereza Květoňová.
Rychle se pak přešlo k moderované debatě skupinek u "kulatých stolů". Celkem šest skupin diskutovalo po sobě obě místa v obci a měli možnost pomocí hlasování přidělit své prioritní hlasy vybraným oblastem využití.
Každý stůl přistoupil k oběma místům v obci trochu jinak, nicméně společné průsečíky byly viditelné. Lidé se chtějí zaměřit na bydlení, služby pro komunitu i sociální služby. Obchod by měl obsloužit centrum i dolní část obce, je však zapotřebí najít dlouhodobě udržitelný formát. Především však bylo zjevné, že téma je v obci živé. Nikomu se nelíbí, že zanedbané stavby ubírají celkovému dojmu obce,
dodává socioložka.
Výsledky participace budou nyní zpracovány a začleněny do návrhové části analýzy využitelnosti.
Věříme, že průmět všech metod, tedy nejen participace, ale i analýzy z hlediska sociálně-geografického pomůže zastupitelstvu obce dobře se rozhodnout a najít pro budovy optimální využití,
uzavírá Jan Haruda.
Autor:
Socgeo studio
Autor fotografií:
PhDr. Tereza Květoňová
,
Sociolog a PR specialista
Autor fotografií:
,
,
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.
6.11.2024
Ve dnech 14. a 15. listopadu 2024 se v Brně uskuteční 10. konference sítě CIVINET ČR a SR s názvem “Proměnou mobility k udržitelné budoucnosti měst”
Celý článek →31.10.2024
Opět vám představíme kousek naší práce. Přečtěte si, jak jsme se vypořádali s úkolem nalézt nové určení pro tři nevyužívané objekty v obci Hodslavice v podhůří Beskyd.
Celý článek →16.9.2024
V průběhu léta 2023 jsme narazili na zadávací dokumentaci na zpracování projektové studie ke sjednocení turistických a cyklistických stezek na Ašsku.
Celý článek →Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.