Aktualizováno
6.12.2024
Město Hrádek plánuje v příštích letech revitalizovat hlavní reprezentativní prostory obce, kterými jsou třída 1. máje a náměstí 8. května a přilehlá veřejná prostranství. Tato část zástavby dnes již postindustriálního městečka vznikla v 50. letech 20. století a svou uliční sítí připomíná již téměř ikonickou Ostravu-Porubu. Město nyní začalo ve spolupráci s architekty a socioložkou vytvářet základní vizi revitalizace. Jako důležitou součást celého procesu plánování vidí vedení města participaci svých obyvatel.
"Městečko dnes trápí značná fluktuace obyvatel v bytových domech nejen podél hlavní třídy. Vedení města by rádo, po uzavření ocelářské kapitoly, dalo dnes trochu rozpačitě přeslapujícímu sídlu novou vizi - město zeleně, sídlo s dobrou dopravní dostupností v blízkosti atraktivního přírodního prostředí centrálních Brd má určitě dobrý potenciál,"
shrnuje zadání architekt Tomáš Petrášek z partnerského studia Debyt.
Ten se spoluautorem návrhu Ing. arch. Jaroslavem Malým představili na konci listopadu v místním kulturním domě veřejnosti základní principy nového řešení centrální části města, první plány a vizualizace.
"Tato úvodní participace byla nejen prezentací základního obrysu návrhu, ale zároveň sběrem podnětů od místních občanů v následujících skupinových diskusích,"
doplňuje architekt Tomáš Petrášek.
Participace obyvatel Hrádku na nové podobě centra jejich městečka však jednou veřejnou prezentací rozhodně nekončí. Sběr námětů a připomínek k aktuální podobě návrhu bude pokračovat formou elektronické pocitové mapy viz foto.
"Do tří přehledných map centra obce, kterými jsou mapa zeleně, parkování a zklidněných dopravních ploch - mohou lidé přímo vkládat ke konkrétním místům svoje komentáře. Mapa je velmi intuitivní a uživatelsky nenáročná, komentáře zvládne vložit každý, kdo bude mít zájem,"
vysvětluje socioložka Tereza Květoňová ze SocGeoStudio, která má proces participace na starosti. Vedení města má pak v plánu připomínky přehledně vypořádat a v dalších fázích návrhu s nimi pracovat.
Že si vedení města dává na procesu tvorby nové podoby centra města záležet, dokládá i to, že celému záměru dali jméno "Srdce Hrádku". Spolu s názvem vzniklo i logo, které bude sloužit k identifikaci veškeré komunikace, která se bude okolo plánování a následné dlouholeté realizace revitalizace centra města Hrádek točit. Pro občany to tak bude přehlednější. Vedení města také doufá, že zapojení lidí pomůže k větší identifikaci se změnami. Ty by měly ve výsledku přinést mnohem větší kvalitu bydlení a každodenní život v tomto postindustriálním městečku na prahu Brd.
Autor:
Socgeo studio
Autor fotografií:
PhDr. Tereza Květoňová
,
Sociolog a PR specialista
Autor fotografií:
,
,
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!
Informace o projektech, na kterých zrovna pracujeme a pozvánky na akce, kde se s námi můžete potkat a další zajímavosti.
8.2.2025
Vážení občané a zástupci obcí, pracujeme na mezinárodním projektu zaměřeném na podporu tvorby klimaticky odolných obcí v transformačních regionech. Vyplňte prosím náš krátký dotazník a pomožte nám projekt realizovat.
Celý článek →24.1.2025
SocGeoStudio vyvinulo unikátní metodologii, která systematicky zkoumá dotčené území a vytipovává významné aktéry, kteří v něm mají své specifické zájmy.
Celý článek →23.1.2025
Cílem je vytvořit přívětivé a bezpečné prostředí v okolí škol, které motivuje děti a jejich rodiče k využívání pěší dopravy, koloběžek nebo jízdních kol ve snaze snížit dopravní zátěž a zvýšit kvalitu života všech obyvatel města.
Celý článek →Spolupracujeme s urbanisty, krajináři, architekty, vodohospodáři a dopravními experty.
Spolupracujeme s českými univerzitami i globálními institucemi.